6 dní umeleckých podujatí, workshopov a oveľa viac!

19. 11. pondelok

20. 11. utorok

21. 11. streda

22. 11. štvrtok

23. 11. piatok

24. 11. sobota

Načítáva sa
Výstavy

DAAVS// Richard Janeček – Do you remember the sunshine?

Trvanie výstavy: 19. 11. –  14. 12. 2018

Vernisáž: 19. 11. 2018 o 19:00

Viac informácií prinesieme čoskoro.

Richard Janeček

Richard Janeček [SK]

Richard je multimediálny umelec tvoriaci videá pomocou programu určeného k tvorbe počítačových hier. Jeho absurdné snímky pracujú s jazykom, časom, identitou, ale i pátosom a humorom. Richard otvorí výstavu Do you remember the sunshine? vo VUNU Gallery.

Máte záujem o viac eventov?
Kúpte si zvýhodnený

Festival Pass
Off program

Mariano Sardón [AR] – Morfológia pohľadov

Sardón skúma prepojenie vzťahov medzi technológiou, vedou a umením. Jeho umelecké práce kombinujú kreatívne poslanie a vedecké vedomosti. Skúmaním vzťahu medzi ľudským telom a technológiami sa Sardonove práce stávajú prototypmi tohto kybernetického rozhrania a objasňujú hranice medzi fyzickým a digitálnym svetom. Sardon tvorí umelecké diela, vďaka ktorým môžme znova objavovať vesmír technológie, ktorý nás obklopuje, a nachádzať v ňom viac, než len to, čo by sme si všimli na prvý pohľad. Kombináciou umenia a neurovedy a skúmaním vzťahu medzi mysľou a očami nás povzbudzuje premýšľať aj o neviditeľných aspektoch ľudského života.

V Tabačke predstaví výber svojich prác – časť z nich bola tento rok vystavená na prestížnom festivale Ars Electronica. Tieto práce chcú diváka upovedomiť o tých častiach obrazu (alebo sveta), ktoré vidí a preto vníma a aj o tých, ktoré zanedbáva.

Výstava prebieha ako súčasť Moonride 09 od 12. 10. – 21. 11. 2018.

Vstup na výstavu je voľný.

Máte záujem o viac eventov?
Kúpte si zvýhodnený

Festival Pass
Výstavy

DAAVS// Dávid Koronczi – Sebecké Ja(á)

Vzhľadom na diskurzívny charakter súčasnej umeleckej a filozofickej praxe vyvstáva nutnosť neustálej aktualizácie myslenia, naprieč optikami a témami. Prostredníctvom procesu čítania/učenia/rozprávania/počúvania/skrolovania/… sa stáva sokratovský konflikt, tá stará známa skepsa, ešte silnejšou súčasťou pýtajúcej sa osobnosti.

Ambíciou diela Sebecké Ja(á) je tento fenomén bližšie pochopiť. Rovnako dôležitým aspektom tohto myšlienkového dobrodružstva je chuť poznať ľudské uvažovanie v príbehoch, pochopenie sily tejto umeleckej formy a jej efektívne využitie v procese tvorby. Tematizovanie tohoto „stratenia sa“ vo svete informácií sa opiera o nasledovné piliere: biológia / prevažne neodarwinistické teórie (Richard Dawkins, Anton Markoš,…), filozofia kritického myslenia a pravdy (Richard Rorty, Jacques Ranciére, Hito Steyerl,…) a postmoderná príbuznosť príbehu a pravdy.

Z formálneho hľadiska umelca okrem vizuálneho spracovania témy, zaujíma rap, zhudobnená poézia. Jazyk sa stáva vizuálnym, repetitívnym, meditatívnym, avšak rušivým. Napriek autobiografickosti, ktorá je základom diela Sebecké Ja(á), cíti všeobecný strach zo skepsy, ktorú priniesla post-postmoderná presýtenosť informáciami, optikami, prístupmi. Rozpoltenosť intelektu teda vníma ako (celo)spoločenský fenomén.

Dielo pozostáva zo zhudobnenej autorskej naratívnej poémy, ktorej časť zarepoval reper Karlo (Gumbgu) a niektoré časti Koronczi “zarepoval” sám pod svojou réžiou. Daný „track“ sa stáva základom multimediálnej  a site-specific inštalácie na základe možností výstavného priestoru. Návštevníkovi je ponúknuté stratiť sa niekde medzi hudbou, textom, enviromentom a videom, stáva sa súčasťou real-time „videoklipu“.

Inštalácia Dávida Koroncziho bude prístupná od 19. 11. do 24. 11. 2018 vo foyeri Východoslovenskej galérie

Idea, Koncept, Texty, Video-storyboard: Dávid Koronczi

Rap: Karlo (karlojetomeno.com) a Dávid Koronczi

Hudba: Isama Zing (Jonatán Pastirčák)

Video – strih, postprodukcia: Juraj Mydla

 

David Koronczi

Dávid Koronczi [SK]

Spoluzakladateľ vizuálneho inkubátora Pinchof_ či novoľavicového kritického mesačníka Kapitál. Vo svojej tvorbe hľadá prekrytie poetiky a politiky a nové svety pre človeka i neživú prírodu. Dávid bude vystavovať Sebecké Ja(á) vo foyer Východoslovenskej gelérie.

Máte záujem o viac eventov?
Kúpte si zvýhodnený

Festival Pass
Podujatia

DAAVS// Forma vs. Erotikon

Sláky, sample, bicie, efekty, hlas, tenor saxofón, klavír i syntetizátor. České zoskupenie tvoriace live hudobný doprovod ku kultovým filmom z 20. rokov minulého storočia hrá hudbu, ktorou diváka rozhodne prekvapí a spolu so silným vizuálnym zastúpením tak ponúka jedinečný audiovzuálny zážitok.

Erotikon (réžia: Gustav Machatý, Česloslovensko 1929), nadčasový nemý čiernobiely snímok, citlivo a poeticky vystavaný na erotickom základe, patrí medzi klasické diela českej, ale aj svetovej kinematografie. V dobe svojho vzniku nebol pre svoju kontroverznosť česko-slovenskými kritikmi vrúcne prijatý. Veľký úspech však snímka dosiahla v zahraničí, predovšetkým v Taliansku. Dôvodom určite nebolo len medzinárodné obsadenie v čele s Olafom Fjordnom a Itou Rinou, či atraktívny názov, ale aj skvelá kameramanská práca talentovaného Václava Vícha, ktorý bol schopný naplniť Machatého náročnú predstavu vizuálnej podoby diela.

Máte záujem o viac eventov?
Kúpte si zvýhodnený

Festival Pass
Workshopy

Workshop s Canal 180: NOS Primavera Sound – prípadová štúdia

Workshop predstaví stratégie a príklady cross-media marketingu, tvorby obsahu a strategickej distribúcie na projektoch vyvinutých v spolupráci s NOS Primavera Sound.

NOS Primavera Sound je hudobný festival s alternatívnym komunikačným prístupom. So stratégiou založenou na tvorbe redakčného obsahu sa festival usiluje priblížiť tým, ktorí majú skutočný záujem o hudobnú scénu.

V kontraste s tradičnou komunikačnou stratégiou veľkých festivalov, ktorá býva štruktúrovaná v rámci celoročnej komunikácie postavenej na postupnom avizovaní potvrdených umelcov, NOS Primavera Sound pracuje s puristským prístupom, v rámci ktorého promuje premyslený obsah v krátkom časovom období.

To, čo najskôr vyzeralo ako obmedzenie, sa stalo výzvou a umožnilo vyťažiť z tohto momentu (viac ako 6 mesiacov pred festivalom) masívnu mobilizáciu publika, vplyv a uznanie.

Pracovný jazyk workshopu je angličtina.

Canal 180

Luis Fernandes

Luis Fernandes [PT]

Luis je výkonným producentom Canal 180, mediálnej platformy a komunity tvorcov pracujúcich s digitálnym umením a v kreatívnom priemysle. Spoluzaložil Oporto Laboratory of Architecture and Design, bol kurátorom festivalu Get Set. V Košiciach Luis povedie workshop o cross-media marketingu.

Máte záujem o viac eventov?
Kúpte si zvýhodnený

Festival Pass
Podujatia

DAAVS// The Ills & sedemminut AV show

V priestoroch ortodoxnej Synagógy z konca 19. storočia zahrajú The Ills špeciálny koncert. Nad ich aparátom a apartným post-rockom, ale i hlukovými pasážami, sa budú rozprestierať empory a viac než storočné nástenné maľby. Melancholické melódie, ale i temné údery presvieti site-specific svetelný dizajn od sevenminutes. Skupinu doplní svojim performance domáci hosť Dead Janitor. Pôjde tak o jedinečnú AV show.

Program:
20:15 – Dead Janitor
21:00 – The Ills & sedemminut
The Ills

The Ills [SK]

Známy Clash magazín o nich hovorí ako o delikátnych a jemných, temných a chaotických. „Sú kapelou, ktorá má svoje miesto hneď veľa Explosions In The Sky alebo Mogwai“. Časopis .týždeň ich nazýva diamantom slovenskej hudby. V priestoroch starej synagógy zahrajú vskutku špeciálny koncert. 

 

Sevenminutes

sedemminut [SK]

Róbert Farkaš je svetelný dizajnér. Venuje sa aj VJingu, mappingu a fotografii. Svetlu rozumie a jeho účel, fyzikalitu, krásu a výpovednú hodnotu využíva vo vlastnej tvorbe, čím spája art & tech. Sedemminut zasvieti melancholickým melódiám od The Ills v starej synagóge. 

Dead Janitor

Dead Janitor [SK]

Projekt Dead Janitor vznikol ako boj s nespavosťou. Rozpadnutý post-industriál, klinické beaty, hypno polyrytmy. Takto by sa dala charakterizovať hudba Braňa Findrika, v ktorej sa preplietajú melodické štruktúry s oscilujúcimi sub-basmi a záhadnými artefaktmi. Dead Janitor  v Synagóge otvorí AV šou The Ills & sedemminut.

Máte záujem o viac eventov?
Kúpte si zvýhodnený

Festival Pass
Konferencia

Art & Tech Conference

Art & Tech Conference je multidisciplinárna konferencia pre zvedavých dizajnérov, inovátorov, kóderov a všetkých, ktorí chcú stáť v predných radách vývoja.

#atconf každoročne predstavuje top projekty a myšlienky z oblasti mediálneho umenia, technológií a digitálnej kultúry. Odhaľuje, ako digitalizácia, AI, UX a rozsiahle využívanie technológií ovplyvňuje umeleckú tvorbu a naopak, ako môžu umelci inšpirovať technologický rozvoj a inovácie.

Revolúcia dneška

Tento rok si posvietime na jednu z najrevolučnejších technológií, akú malo ľudstvo kedy k dispozícii – umelú inteligenciu (AI).

Inteligentné systémy dokážu rozpoznať tváre a miesta, porozumieť reči, písať novinové články a dokonca robiť hudbu, písať básne či tvoriť obrazy.

No môžu byť počítače skutočne tvorivé, alebo schopnosť tvoriť naďalej zostane ľudskou výsadou? Nahradí AI umelcov, alebo bude nástrojom, ktorý ľudskú kreativitu posunie na novú úroveň? Akým spôsobom ovplyvní kultúru, vzdelávanie, či biznis? Ako a prečo umelci pracujú na vývoji AI?

A akým smerom sa vôbec uberá digitálna revolúcia?

Príďte na #atdays a podeľte sa o svoje poznatky so zaujímavými osobnosťami na scéne aj v hľadisku.

Prečo prísť? 

  • Porozumejte revolúcii umelej inteligencie, ktorá sa aktuálne deje
  • Zistite, čo je nové v oblasti AI
  • Spoznajte umelcov, filozofov, dizajnérov, kreatívnych kóderov
  • Objavte nové technológie ako nástroje pre tvorbu
  • Diskutujte o etických dilemách
  • Navštívte Košice, Európske hlavné mesto kultúry 2013 a Kreatívne mesto mediálneho umenia UNESCO

Koho si môžete vypočuť

Sci-fi evanjelistu, kreatívnych kóderov, novomediálnych umelcov, vedca a ľudí z biznisu. Konferencia Art & Tech bude hrdo hostiť osobnosti z rôznych oblastí, aby poskytla ucelený pohľad na tému umelej inteligencie.

Zostavu spíkrov doplníme čoskoro.

Gene Kogan

Gene Kogan [USA]

Gene je umelec a programátor, ktorý sa zaujíma o generatívne systémy, informatiku a softvéry pre kreativitu a umeleckú tvorbu. Gene inicioval ml4a, publikáciu, ktorá popularizuje machine learning. Na #atconf povie o použití AI v kreatíve a na #atdays prinesie aj svetovo preslávený workshop Machine Learning for Artists.

Uri Aviv Art & Tech Days 2018

Uri Aviv [IL]

Umelecký riaditeľ, konzultant a sci-fi evanjelista. Zakladateľ festivalu Utopia, filmový koordinátor pre izraelské Ministerstvo kultúry. Uri na #atconf povie o úlohe AI v médiách, kultúre a spoločnosti: je AI deštruktívnym prvkom, alebo len fenomén, ktorý odvádza pozornosť od podstatného?

Martin Jan Stránsky

Martin Jan Stránský [CZ]

Prednáša a je primárom neurológie na Yale University. Po '89 založil Polikliniku na Národní v Prahe, bol poradcom významných politikov, angažoval sa v občianskej spoločnosti. Špecializuje sa na neurofyziologickú funkciu mozgu, skúma vplyvy technológií na ľudský mozog - o tom bude aj jeho prednáška na #atconf.

Karol Piekarski

Karol Piekarski [PL]

Programový riaditeľ Medialab Katowice. Vedie interdisciplinárne projekty zamerané na spracovanie a vizualizáciu dát. Doktorát získal prácou o znižovaní informačného preťaženia na internete. Na #atconf povie o tom, ako sa dnes už ani humanisti neboja zašpiniť ruky kódom.

Adi Zamir [IL]

Adi je podnikateľka, CEO a zakladateľka start-upu Pink Of View - prvého personalizovaného prediktívneho indikátora v oblasti rizika rakoviny prsníka, ktorý je riadený AI & machine learning. Adi je tiež spoluzakladateľkou WMN, centra pre ženy-podnikateľky. V Košiciach sa Adi podelí o svoje know-how na príklade svojho úspešného startupu.

Filip Ruisl [SK/HU]

Filip sa venuje digitálnemu designu a multimediálnym presahom, ale aj hudbe a sound dizajnu. Momentálne pôsobí ako interaction designer v labe Kitchen Budapest. Študoval na VŠVU v ateliéri MediaLab u Jána Šicka. Filip bude na #atconf hovoriť o VR/AI inštalácii Training 2038 a umelej inteligencii zodpovednej za rozhodovanie.

Máte záujem o viac eventov?
Kúpte si zvýhodnený

Festival Pass
Podujatia

Ofer Smilansky: Beastly Tears

Audiovizuálna live performancia s dynamickou a expresívnou atmosférou, v ktorej hudba ovplyvňuje vizuál a dôraz sa kladie na ich synchronizáciu. Využitím jednoduchého stage design-u, Ofer vytvára intenzívny zážitok, syntézu svetla a zvuku charakterizovaného pulzujúcimi beatmi. Kontrastujúca estetika rytmického a komplexného zvuku sprevádzaného ostrými monochromatickými minimalistickými tvarmi vytvára napätie, ktoré je doplnené silnou a charizmatickou prítomnosťou interpreta na pódiu.

Podujatie je súčasťou Art & Tech Night.

Vstupenka na Art & Tech Night platí aj na eventy Memoryhouse: Dis-ease & DJs Night.

 

Audiovizuálny umelec Ofer Smilansky

Ofer Smilansky [IL]

Ofer Smilansky je audiovizuálny umelec, ktorý komponuje elektronickú hudbu a prostredníctvom živých performance ju obohacuje o spontánnu tvorbu. Pracuje najmä na interakcii zvuku a svetla, čím výrazne mení samotný priestor aj divácky zážitok. Na #atdays mu bude patriť piatková noc v Tabačke.

Máte záujem o viac eventov?
Kúpte si zvýhodnený

Festival Pass
Výstavy

Training 2038, KiBu & Healium Decoration

Zber ľudských dát pre umelú inteligenciu od Kitchen Budapest & Healium Decoration. Interaktívna VR/AI inštalácia, ktorá otvára spoločenský dialóg o úlohe AI v každodennom živote, v situáciách, keď AI prevezme kontrolu. Užívateľ sa ocitá v dialógu s AI entitou, ktorá sa prostredníctvom série otázok snaží spoznať, ako sa ľudia správajú, na základe čoho a ako sa rozhodujú.

22. novembra bude inštalácia prístupná len pre účastníkov Art & Tech Conference.

23. novembra bude inštalácia prístupná verejnosti od 10:00 do 18:00.

Máte záujem o viac eventov?
Kúpte si zvýhodnený

Festival Pass
Podujatia

Memoryhouse: Dis-ease

Pohybovo-svetelno-zvuková performance v reálnom čase. Strach ako všadeprítomný faktor dnešnej spoločnosti. Predvídanie teroru ovplyvňuje naše správanie, myslenie a pestuje infekčnú negatívnu bariéru našej schopnosti zdravo uvažovať. Každá emocionálna skúsenosť premieňa našu náladovosť, temperament a osobnosť, čo má za následok aj psychické vyčerpanie. Nárastom strachu sa strach zušľachťuje ako by bol živým organizmom. Telo sa stáva niečím iným.

Spolupráca Ofera Smilanského, Jamie Lee a Stanislava Dobáka a experimentovanie s biofyzikálnou nositeľnou technológiou The Xth Sense. Predstavenie je prepojené trojuholníkovou štruktúrou tela, zvuku a svetla.

Predstavenie vytvorili: Jamie Lee, Ofer Smilansky a Stanislav Dobák

Svetelný dizajn, soundscape a technológie: Ofer Smilansky

Technológiu Xth Sense vytvoril Marco Donnarumma

 

Podujatie je súčasťou Art & Tech Night

Vstupenka je platná aj na eventy Ofer Smilansky: Beastly Tears & DJs Night

Jamie Lee Tabačka Kulturfabrik

Memoryhouse│Jamie Lee [AU] & Stanislav Dobák [SK]

Memoryhouse je interdisciplinárny kolektív pracujúci s novými médiami. Jamie a Stanislav sú tanečníci, ktorí využívajú pohyb vo fúzii s novými médiami. Rozprávajú telom a skúmajú využitie energie, emócií a telesnosti. Ich performancia Dis-ease bude súčasťou Art & Tech Night.

Audiovizuálny umelec Ofer Smilansky

Ofer Smilansky [IL]

Ofer Smilansky je audiovizuálny umelec, ktorý komponuje elektronickú hudbu a prostredníctvom živých performance ju obohacuje o spontánnu tvorbu. Pracuje najmä na interakcii zvuku a svetla, čím výrazne mení samotný priestor aj divácky zážitok. Na #atdays mu bude patriť piatková noc v Tabačke.

Máte záujem o viac eventov?
Kúpte si zvýhodnený

Festival Pass
Workshopy

Machine learning pre umelcov s Gene Koganom

Nechajte sa vtiahnuť do budúcnosti. Workshop pre umelcov, dizajnérov a kreatívcov vám predstaví machine learning z iného pohľadu. Účastníci sa naučia používať neurónové siete na vytváranie real-time interakcií, ktoré sa používajú pri práci s videom, inštaláciami, živou hudbou a interaktívnym dizajnom. Či už je to mapovanie vašich rečových vzorov do efektov obrazových glitchov, alebo premeny pohybov tela na akordové zmeny v elektronickej hudbe, každý nájde efekt, ktorý ho/ju zaujme.

Pracovný jazyk workshopu je angličtina.

Workshop potrvá od 10:00 do 16:00, obed bude pre účastníkov zabezpečený na mieste.

Dôležité: Každý účastník si musí priniesť vlastný laptop. Budeme používať javascriptové materiály v prehliadači, to znamená, že nie je potrebné inštalovať si vopred žiaden špeciálny softvér.

 

Gene Kogan

Gene Kogan [USA]

Gene je umelec a programátor, ktorý sa zaujíma o generatívne systémy, informatiku a softvéry pre kreativitu a umeleckú tvorbu. Gene inicioval ml4a, publikáciu, ktorá popularizuje machine learning. Na #atconf povie o použití AI v kreatíve a na #atdays prinesie aj svetovo preslávený workshop Machine Learning for Artists.

Máte záujem o viac eventov?
Kúpte si zvýhodnený

Festival Pass
Workshopy

Art & Tech Kids: Stop Motion Workshop

Chceš si vyrobiť film? Poď do toho s nami! Ukážeme ti, že na špeciálne filmové efekty nepotrebuješ vybavenie profesionála. Stačí fotoaparát a kus predstavivosti!

Zoznámime ťa s technikou stop motion a umožníme ti vyrobiť si krátke video podľa vlastnej fantázie, samozrejme pod vedením profesionálneho animátora.

Pre deti od 6 rokov.

Workshop potrvá od 11:00 do 14:00, občerstvenie pre deti bude počas workshopu zabezpečené.

Matej Mazák

Matej Mazák [SK]

Matej je animátor, ilustrátor a ako o sebe tvrdí, profesionálny prokrastinátor. Živí sa ako potulný animátor pracujúci na slovenských večerníčkoch. Momentálne pomáha s animovaním rozprávky Websterovci. Na #atdays povedie detský workshop stop motion animácie Art & Tech Kids.

Máte záujem o viac eventov?
Kúpte si zvýhodnený

Festival Pass
Workshopy

Pohybový workshop Stanislava Dobáka

Trojhodinový workshop rozdelený do troch blokov sa zameriava na tanečné princípy a techniky, ktoré Stanislav Dobák rozvíjal počas niekoľkých rokov svojej aktívnej tanečnej kariéry. Po ukončení štúdia fotografie na britskej University of Hertfordshire skúmal možnosti prepojenia filmu a tanca. Snaží sa o implementovanie filmového žargónu do pohybového slovníka účastníkov workshopu a tak prináša nový zážitok pre telo a myseľ.

Trvanie workshopu: 14:00 – 17:00

Stanislav Dobák [SK]

Tanečník, choreograf, absolvent P.A.R.T.S. (BE), fotograf, kameraman, spoluzakladateľ a umelecký riaditeľ Memoryhouse Productions. Inšpirovaný pohybovými princípmi tanečníka Salva Sanchis z Rosas (BE), počas #atdays povedie pohybový workshop zamerný na technické a improvizačné zručnosti.

Máte záujem o viac eventov?
Kúpte si zvýhodnený

Festival Pass
Podujatia

Art & Tech Talk: Ako umelá inteligencia zmenila dejiny filmu

Nahliadnite do sveta umelej inteligencie cez okuliare fundovaného odborníka, filmového kritika Petra Konečného, ktorý pre Art & Tech Days pripravil špeciálnu edíciu svojich slávnych prednášok. Ako umelá inteligencia zmenila dejiny filmu sa dozviete v posledný festivalový večer v Kine Úsmev.

Zobrazovanie umelej inteligencie nie je v kinematografii prítomné len niekoľko desiatok rokov. Prvé filmy o robotických systémoch sa objavili už pred 100 rokmi a v súvislosti s rozvojom žánrovej filmovej tvorby sa umelým bytostiam začala venovať čoraz väčšia skupina filmových tvorcov.

Vznikla tak pozoruhodná škála autorských prístupov a futuristických tém. Umelá inteligencia ako pomocník, precitajúca entita, či agresor odhodlaný zabiť svojho stvoriteľa a to aj napriek asimovým zákonom robotiky. A nielen bohatosť tém, ale aj náročnosť nakrúcania a využívanie počítačových trikov – to všetko je spojené s umelou inteligenciou v kinematografii.

Nechajte sa uniesť do sveta robotov, ktoré zmenili a obohatili rôznorodosť filmového umenia a vizuálneho rozprávania príbehov.

Peter Konečný ATDays

Peter Konečný [SK]

Filmový teoretik, kritik, dramaturg, šéfredaktor a zakladateľ najčítanejšieho slovenského filmového portálu Kinema.sk. Publikuje v médiách SME, .týždeň, Blokbaster, spolupracuje s Rádiom_FM a Rádiom Slovensko, kinom Mladosť. Na jeho prednáške sa dozviete, ako umelá inteligencia ovplyvnila dejiny filmu.